7 wyczekiwanych premier książkowych 2021
Porządkuję zaległe lektury – w styczniu na blogu znajdzie się kilka z nich. Ale nie ukrywam, że mam już listę książek, na które czekam. Siedem premier książkowych 2021 tworzy też listę miejsc, które chcę odwiedzić. I szczerze liczę, że w tym roku będzie można podróżować tanio.
1. Ali Smith z Cambridge (ale i ze Szkocji)
Zima
Ali Smith
przeł. Jerzy Kozłowski
W.A.B. 2021
Kolejny tom z serii pór roku – czyli Zima – już w styczniu będzie można kupić i czytać. O Ali Smith już wspominałam, że to przyszła noblistka bez dwóch zdań. Ali Smith mieszka w Cambridge, urodziła się w północnej Szkocji w Inverness. Uważana za najważniejszą współczesną pisarkę szkocką.
Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera stroni od mediów. W zasadzie żadnych pozowanych sesji, od lat ta sama niezbyt modna fryzura, dżinsy, koszula, kardigan.
Cambridge to jedno z miejsc, które planuję odwiedzić. Wielka Brytania już formalnie poza UE, więc od 1 października będzie można wjechać tylko z ważnym paszportem.
Zima to dla mnie za mało, a na Wiosnę nie mogę się doczekać, więc zdecydowałam się na wydanie w oryginale.
2. Lwów, gdzie pochowano nadgarstek Jimiego Hendrixa
Jimi Hendrix we Lwowie
Andriej Kurkow
Noir sur Blanc 2021
Zwykło się uważać, że Lwów przypomina Kraków. No więc każdy, kto był we Lwowie, zaświadczy, że Lwów ma znacznie więcej magii i zwyczajnego niewymuszonego uroku. Kurkow napisał książkę o ciekawostkach lwowskich, ale przy okazji o współczesnych mieszkańcach z ich skomplikowaną historią.
Jedna z takich historii opowiada o hipisach spotykających się na Cmentarzu Łyczakowskim przy grobie, gdzie pochowano nadgarstek Jimiego Hendrixa. Tak, Lwów wskakuje na listę weekendowych wypraw.
3. Kwiecień z Bernardine Evaristo
Dziewczyna, kobieta, inna
Bernardine Evaristo
przeł. Aga Zano
Wydawnictwo Poznańskie 2021
Laureatka Nagrody Bookera z 2019 roku Bernardine Evaristo wychowała się w Woolwich w południowym Londynie jako córka Angielki i Nigeryjczyka. Dziewczyna, kobieta, inna to opowieść 12 czarnoskórych Brytyjek.
Bookerem Evaristo musiała podzielić się z Margaret Atwood. Za swoją część nagrody wynoszącej 50 tys. funtów spłaciła kredyt za dom. Skoro będzie Cambridge, to i Londyn trzeba odwiedzić. A tam koniecznie trzeba zajrzeć do niesamowitej dzielnicy Shoreditch – serca street artu.
4. Czerwiec w Glasgow
Shuggie Bain
Douglas Stuart
przeł. Krzysztof Cieślik
Wydawnictwo Poznańskie 2021
Na początku czerwca do księgarń trafić ma powieść laureata Nagrody Bookera z 2020 roku Douglasa Stuarta. Shuggie Bain jest jego debiutem i od razu nagrodzonym jedną z najważniejszych nagród. Stuart wprawdzie mieszka w Nowym Jorku, ale pochodzi ze Szkocji. W Szkocji rozgrywa się jego powieść nawiązująca do dzieciństwa autora. To opowieść o matce, która popada w alkoholizm, i jej synu, którego życia doświadcza bardziej, niż na to zasługuje. Glasgow w thatcherowskich latach 80. ze swoją robotniczą częścią jest także bohaterem powieści.
Chwytająca za serce historia opowiada o bezwarunkowej miłości między Agnes Bain – popadającą w alkoholizm z powodu trudnych życiowych okoliczności, z którymi musi się mierzyć – i jej najmłodszym synem. Shuggie musi sprostać obowiązkom wykraczającym poza jego wiek, aby uratować matkę przed nią samą, jednocześnie radząc sobie z kiełkującymi uczuciami i pytaniami o własną odmienność. To powieść napisana z wdziękiem i mocą, która wywiera wpływ dzięki wielu emocjonalnym wyrazom i ze współczuciem nakreślonym postaciom.
Przewodnicząca jury Nagrody Bookera Margaret Busby
Może i bilety do Glasgow stanieją?
5. Badminton w wakacje z le Carré
Agent Running in the Field
John le Carré
Sonia Draga 2021
Wydawca zapowiada, że ostatnia wydana przed śmiercią powieść le Carrégo pojawi się w wakacje. Na Wyspach nazywana głosem w sprawie brexitu – za sprawą jednego z bohaterów Eda, z którym zaprzyjaźnią się weteran brytyjskiego wywiadu. Ed nie ma najlepszego zdania o brexicie, zażarcie krytykuje Trumpa i nie znosi swojej bezdusznej pracy w agencji medialnej.
Swoimi poglądami i przemyśleniami dzieli się na wspólnych meczach w badmintona. Wielbicieli Carrégo nie trzeba namawiać do książki. Inni po Carrégo powinni wreszcie sięgnąć. Satysfakcja gwarantowana.
6. Amerykańskie Południe z Jesmyn Ward
Krwawa smuga
Jesmyn Ward
przeł. Tomasz S. Gałązka
Wydawnictwo Poznańskie 2021
To będzie trzecia wydana w Polsce książka Ward i tak sobie myślę, że trzeba o niej w końcu napisać. Jej styl jest taki jak amerykańskie Południe: brutalny, dosłowny, wychodzący z trzewi. Wytrąca z równowagi, ale nie odpuszcza. Jesmyn Ward wychowała się w stanie Missisipi. Jest dwukrotną zdobywczynią National Book Award. Książka ma pojawić się zaraz po wakacjach.
7. Ciąg dalszy losów chłopstwa
Pańszczyzna
Kamil Janicki
Wydawnictwo Poznańskie 2021
Po Historii ludowej Polski Adama Leszczyńskiego (wciąż w czytaniu), świetnych Bękartach pańszczyzny Michała Rauszera czy Wymazanej granicy Tomasza Grzywaczewskiego nie sposób nie przeczytać kolejnej, która się szykuje w temacie chłopstwa. Pańszczyzna Kamila Janickiego wskoczyła na listę i szczerze liczę, że się nie zawiodę.
Książka w prezencie za/na podróż
A Wy gdzie się wybieracie? Wśród osób, które udostępnią ten post na Facebooku albo Twitterze i zaproponują w komentarzu swoje miejsce, do którego planują się wybrać w 2021 roku, rozlosuję kilka książek-niespodzianek, które wyszły w 2020.
2 stycznia 2021