Moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk było spotkaniem – i lekturą – powieści Prawiek i inne czasy. Do dziś pamiętam zaskoczenie i wstrząsające w sumie wrażenie, które wywarła nie tyle sama fabuła, ale sposób pisania – kompletnie nowy w literaturze polskiej.
Olga Tokarczuk skończyła psychologię i po studiach pracowała jako psychoterapeutka. W twórczości łatwo odnaleźć wpływ prac Carla Junga. Debiutowała opowiadaniami wydanymi w piśmie „Na przełaj” w 1979 roku (wydała je pod pseudonimem Natasza Borodin).
Pierwszą powieść wydała w 1993 roku – była to Podróż ludzi Księgi. Potem była E.E. (wydana w 1995), Prawiek… (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998).
Myślę, że każdy, kto zaczynał w latach 90. czytać Tokarczuk, został z nią i czyta ją do dziś. Nawet jeśli po drodze zdarzały się nieco gorsze zbiory opowiadań czy esejów. Za powieść Bieguni otrzymała nagrodę Nike w 2008 oraz wspólnie z tłumaczką Jennifer Corft Man Booker Prize w 2018 roku. Kolejną nagrodę Nike otrzymała za genialne Księgi Jakubowe (2015).
Tokarczuk ma szczęście do świetnych tłumaczek i tłumaczy. Bez wątpienia przyczynili się oni do popularyzacji jej prozy, ale i mają niemały wkład w to, że Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla. Jako jedna z najmłodszych laureatek odebrała literackiego Nobla za 2018 rok. Jennifer Croft dostała nie tylko Bookera za tłumaczenie Biegunów. W 2022 Croft dostała nagrodę Found in Translation za najlepszy przekład polskiej książki – doceniono jej przykład Ksiąg Jakubowych Tokarczuk.
W 2022 wychodzi pierwsza powieść po Noblu – Empuzjon. W 2020 wydała zbiór esejów zatytułowany Czuły narrator. Tytuł zaczerpnięty został z mowy noblowskiej, którą wygłosiła w czasie odczytu noblowskiego. Ona także znajduje się w zbiorze.
Od 2015 roku organizuje w Nowej Rudzie i okolicach Festiwal Góry Literatury. W 2019 roku zaingerowała działalność własnej fundacji. Siedziba fundacji mieści się w willi Tymoteusza Karpowicza przy ulicy Krzyckiej 29 we Wrocławiu. Fundacja – jak ogłoszono w statucie – ma wspierać polską kulturę, w tym pisarzy i tłumaczy, przeciwdziałać dyskryminacji, wspierać prawa człowieka i ideę równości obywatelskiej.
Tokarczuk jest feministką, wegetarianką i zaangażowaną orędowniczką ochrony środowiska i praw zwierząt. Urodziła się Sulechowie, wychowała w Klenicy, skąd przeniosła się do Kietrza. Tam ukończyła liceum. Jej rodzice byli nauczycielami.
Olga Tokarczuk mieszka we Wrocławiu, posiada też dom w Krajanowie – to właśnie w Krajanowie Wojciech Wilczyk w latach 80. zrobił jej zdjęcie, które znalazło się w wydanej przez niego Antologii.